• Aktualności

Synod na Głównej

W dniu 06.01.2022 inaugurujemy Synod w naszej Parafii pod hasłem: Ku kościołowi Synodalnemu. W naszej parafii koordynatorem Synodu został wybrany przez księdza Proboszcza p. Mateusz Ratajczak. Możemy tutaj wysłuchać Jego zaproszenia: https://www.youtube.com/watch?v=n_iiQQ5gdt0

Jednak czym dokładnie jest Synod? Synody były i są zwoływane po to by wspólnie rozeznać co jest prawdziwe i dobre w świetle słowa Bożego. Najczęściej mogliśmy słyszeć o synodach Biskupów, jednak tym razem Papież poprosił o głos wszystkich wiernych z całego świata. Głównym celem jest zebranie opinii dotyczących Kościoła Katolickiego zarówno osób praktykujących, jak i niepraktykujących, a także osób które odeszły od Kościoła.

Dlaczego Papież ogłosił Synod właśnie teraz?

Znaleźliśmy się w przełomowym momencie w życiu Kościoła i świata, który jest dla wszystkich trudny:

  • Konflikty lokalne i międzynarodowe, wpływ zmian klimatycznych, migracje, różne formy niesprawiedliwości, rasizm, przemoc, prześladowania i pogłębiające się nierówności między ludźmi.
  • W Kościele kontekst naznaczony jest cierpieniem jakiego doświadczają nieletni i osoby bezbronne z powodu wykorzystania seksualnego, władzy i sumienia, popełnianych przez znaczną liczbę księży i osób konsekrowanych.
  • Pandemia Covid sprawiła że istniejące nierówności jeszcze bardziej się pogłębiły.
  • Kryzys globalny obudził świadomość, że płyniemy na tej samej łodzi, w której nieszczęście jednego szkodzi wszystkim.

Synod nie ma być tylko jednorazowym wydarzeniem, ale zainicjowaniem procesu zmian: większego współuczestnictwa osób świeckich w podejmowaniu decyzji duszpasterskich oraz pogłębionej współpracy świeckich i duchownych w realizacji misji Kościoła.

W następstwie mogą zaistnieć zmiany w strukturach przewodzenia Kościołem: począwszy od najmniejszych wspólnot i parafii, aż po wymiar powszechny. Wszyscy, tak jak na logu Synodu znajdującym się w naszym Kościele, możemy wziąć udział w tworzeniu tej inicjatywy.

Osoby świeckie razem z kapłanami mają iść Wspólną Drogą – drogą Ewangelii.

Jednak, aby się to stało Papież prosi o opinię każdego z nas. Jakie blaski i cienie dostrzegamy w Kościele, co jest dobre a co należy poprawić. W syntezie parafialnej mają znaleźć się zarówno pozytywne rzeczy jakie dostrzegamy w Kościele, jak i nasze uwagi, żale i wyrzuty jakie mamy w stosunku do księży czy całego Kościoła Katolickiego wraz z naszymi propozycjami zmiany.

Dlatego chcielibyśmy zaprosić każdą i każdego z was do włączenia się w tą drogę, aby opinia nas, parafialnej wspólnoty z Głównej, dotarła do Watykanu i zapoczątkowała zmiany zarówno w parafii, diecezji, jak i w całym Kościele.

Zapraszamy na spotkanie, na którym każdy będzie miał szansę wyrazić swoją opinię.

Tematem przewodnim spotkania będzie: Słuchanie.

Słuchanie jest pierwszym krokiem do spotkania. Wymaga otwartego umysłu i serca, bez uprzedzeń.

Zastanówmy się, czy my się wzajemnie słuchamy? W jakich sytuacjach ignorujemy ten głos? Czy uważamy, że w Kościele słucha się głosu świeckich? Jak słucha się księży? W jaki sposób słucha się kobiet? W jaki sposób słucha się młodych ludzi? Jakie miejsce ma głos mniejszości, wykluczonych i odrzuconych? Jak są słuchani ubodzy?

Co możemy zrobić, aby bardziej siebie wzajemnie słuchać w Kościele? Co możemy zrobić, aby słuchać osób, które są z dala od Kościoła, są uprzedzone do Kościoła lub są wrogo do niego nastawione?

Zapraszamy na jedno ze spotkań.

Tutaj na Głównej we wtorek 18 stycznia, w piątek 21 stycznia oraz w środę 26 stycznia na godzinę 19:00 do sali w domu katechetycznym, a także w sobotę 22 stycznia do Sali wiejskiej w Bogucinie na godzinę 14:00.

Zapisy na spotkania: https://forms.gle/j1C2L9gfBYNbpga57

Spotkania będzie prowadził Mateusz Ratajczak wraz z Weroniką Gołębowską z KSMu. 

W spotkaniach nie będą uczestniczyć księża, a wszystkie wypowiedziane opinie będą anonimowe.

Jest to pierwszy cykl spotkań. Pod koniec lutego i marca chcielibyśmy zaprosić na jeszcze dwa cykle spotkań pod innymi hasłami przewodnimi.

Chcielibyśmy zaprosić was wszystkich na spotkania, a także o zabranie ulotek rozdawanych przed Kościołem lub ze stolika pod chórem. Prosimy również, aby wieść o Synodzie rozeszła się po naszej dzielnicy, tak aby osoby oddalone od Kościoła, może wasi sąsiedzi, znajomi dowiedzieli się o spotkaniach – mogli przyjść i wyrazić swoje zdanie.

Za wszelką pomoc w rozpowszechnianiu informacji i ulotek o synodzie już teraz składamy serdeczne Bóg zapłać. Ponieważ pytania, które wyżej wspominamy pojawią się również na wydrukowanych kartkach na spotkaniu, prosimy pamiętać o zabraniu okularów.

Jeżeli to możliwe prosimy o wcześniejsze zgłoszenie swojego uczestnictwa poprzez formularz na stronie parafialnej, facebooku, bądź w zakrystii. Jeżeli nie jesteście Państwo w stanie zgłosić się wcześniej, zapraszamy po prostu na jeden z czterech terminów spotkań. Dla każdego znajdzie się miejsce.  

Nauczmy się słuchać siebie nawzajem i wspólnie kreować kościół synodalny, w którym każdy z nas ma głos. 

Serdecznie zapraszamy

Może Ci się również spodoba

Top